fbpx

Blog

Věděli jste, že pěstování microgreens je nejúčinnější pod umělým osvětlením?

by in Blog March 11, 2021

Právě umělé osvětlení je to, díky čemuž Vám můžeme dodávat vaničky plné malých zázraků takové, jaké je máte rádi.

Ilustrační foto microgreens vaniček pěstovaných pod umělým světlem.

Využití LED svítidel pomáhá i nám jako pěstitelům k tomu, abychom splnili Vaše očekávání do detailu. Stáváme se díky tomu nezávislými na slunečním svitu, který je například v zimě pro naše účely nedostatečný a dlouhodobě nepředvídatelný. Umělé osvětlení nám tedy umožňuje pěstovat pro Vás celoročně. Díky zkušenostem už víme, jak dlouho trvá vypěstovat různé druhy do požadované velikosti a tedy i to, kdy vysít, aby jsme Vám mohli dodat vaničku dle výběru přesně ve Vámi vybraný termín!

Umělé osvětlení poskytuje všem vaničkám světlo o stejné síle a složení, čímž jim umožňuje růst tzv. “uniformě”, tedy rovnoměrně tak, aby byly rostliny velikostně a vývojově stejné.

A jelikož je obecně známo, že rostliny rostou za světlem, s využitím LED svítidel nemusí rostlina vynakládat cenné zdroje na otáčení a naklánění, soustředí se tedy pouze na růst a tvorbu Vašemu tělu prospěšných látek.

Nejznámějším příkladem otáčení se za Sluncem je slunečnice.

Tyto látky jsou dalším faktorem kvality, na který se jako producenti soustředíme. 

Díky možnosti manipulovat u LED svítidel se spektrem světla, umíme rostlinu “popostrčit” směrem, kterým chceme. Pro představu, oranžové světlo má podle výzkumů u microgreens pozitivní efekt na snižování obsahu dusičnanů a osvětlování žlutým světlem má zase za následek zvyšování obsahu antioxidantů.

Ve veřejných odborných článcích a výzkumech také bádáme, které ze světel například nejlépe přeměňuje elektřinu na světlo, čímž šetříme životní prostředí.

Světlo je přítel a náš jednatel Honza ho při cvičení jógy vždycky zdraví za každého člena týmu CityAquaponie alespoň jednou.