fbpx

Blog

Chinampa, aneb Jak se rodily začátky aquaponie?

by in Aquaponie February 25, 2021
Aztékové, praotci aquaponie

Aquaponie je sice relativně nový způsob produkce rostlin, jeho prvopočátky však sahají daleko do historie. Přestože si historici nejsou stále úplně jisti prvním objevem aquaponie v historii, nejčastěji jsou tyto systémy spojovány s Aztéky. Základním kamenem úspěchu civilizací bylo vždy prvně uspokojit základní potřebu potravy a až poté se dále vyvíjet v jiných oblastech. To se Aztékům povedlo, a proto jsou jednou z nejznámějších dávných říší, která měla ve svých dobách až pět milionů obyvatel.

K tomu jim pomohly chinampy, což jsou jednoduše ostrovy na mělkých jezerech. Většinou se jedná o prostě jen splácané dno jezera, které je plné bahna a rozkládajících se rostlin. Lidmi bylo pak jen ručně vyzdvihnuto nad hladinu. Toto mořské dno je totiž velmi bohaté na živiny, a tak v něm rostliny prosperují. Stačilo dno propíchat dřevěnou oporou, a tak vytvořit budoucí kraje ostrova. Ty byly postupně plněny materiálem ze dna, až dokud nevystoupil nad hladinu nový ostrov. Kraje tohoto ostrova bylo vhodné osázet vrbou a dalšími dřevinami, aby se hrany zpevnily a nepodemlely se.

kořeny stromů sloužily jako zpevnění okraje ostrovů

No a pak už stačilo jen vysít a počkat na sklizeň. Neradi bychom ale tehdejší zemědělce podceňovali, jednalo se o těžkou manuální práci- ať už při stavbě těchto umělých ostrovů, nebo každodenní údržbě. Některé chinampy dokonce dokázaly předběhnout svou dobu ještě více, a byly tvořeny pomocí pohyblivých plovoucích dřevěných raftů, na kterých byly rostliny pokládány s kořeny plovoucími ve vodě. Přesně tak, jak se tomu děje dnes na velkých farmách.

Nejznámější jezera s chinampami jsou mexická jezera Xochimilco a Chalco. I tehdejší hlavní město Tenochtitlán bylo koneckonců postaveno na ostrově a obehnáno tímto produkčním systémem, který se stal hlavním zdrojem zásobování tamějších obyvatel. Aktivní chinampy existují dodnes a pokud se vydáte do Mexika, můžete je navštívit osobně. Většina z nich byla ale bohužel kvůli své náročnosti zanedbána, zničena, nebo vyschla.

Tak to vidíte, lidé lokální produkci pomocí aquaponie využívali už v dávných dobách! My bereme tedy to nejlepší z minulosti, přidáváme budoucnost a tvoříme City Aquaponii- lokální ekologickou produkci zeleniny a ryb.