fbpx

Blog

Aquaponie šetří vodu! aneb Víte, proč se pěstuje rýže na rýžových polích?

by in Blog March 7, 2021

Jedna z velkých výhod aquaponie v porovnání s klasickým zemědělstvím je velmi nízká spotřeba vody . Jak již nejspíš víte, je to spojení dvou původně samostatných systémů. Jeden je pro pěstování rostlin (hydroponie), druhý pro chov ryb (aquakultura).

Tedy… Hydroponie + Aquakultura = Aquaponie

Hydroponie šetří v porovnání s klasickým zemědělstvím vodu ale také! Tyto systémy nejsou ve styku s půdou. To znamená, že zálivka, kterou rostlinám poskytneme neodtéká do nižších vrstev půdy. Tímto způsobem se i malé množství vody drží déle u kořenů a plně se využije. V hydroponii se tedy zalévá méně často a výrazně menším množstvím vody.

Klasická rybí aquakultura vodu bohužel šetří velmi těžko. A to proto, protože se v ní postupem času hromadí rybám toxické látky, a tak je třeba pravidelně měnit zhruba 10 % celého objemu vody v systému. Záleží tedy na velikosti produkce, z pravidla se ale jedná o opravdu velkou spoustu vody.

Spojením těchto dvou systému ale dokážeme vodu mezi výše zmíněnými systémy recirkulovat v podstatě do nekonečna a tím šetříme až 95% vody, která by byla potřeba na vypěstování naší produkce klasickým způsobem.

V odborné literatuře existuje srovnání spotřeby vody na výnos produktu. V tabulce níže tedy vidíte kolik litrů vody se zhruba spotřebuje na výnos produktu o hodnotě 1000 Kč.

Tak už víte, proč se rýže pěstuje na trvale zaplavených plochách?

Naše rostliny tedy sice rostou “jako z vody”, je jí ale potřeba výrazně méně.